Alléerne langs med den gamle badevej fra Altefähr til Sellin er nok ikke så fortryllende i noget andet område som her. Ikke for ingenting begynder den 2.000 km lange Deutsche Alleenstraße på dette sted. Marker, rød valmue og gul raps kanter alléerne og er en fryd for øjet. Lige ved badevejen ligger Gustow, ca. 6 km bag dæmningen ved Rügen. I denne lille landsby ligger Feriepark Gustow med forskellige lejligheder i små bindingsværkshuse. Ferielejlighederne er hyggelige og praktisk indrettet og er et ideelt udgangspunkt for en afvekslende ferie på Rügen. Kilometerlange, hvide, fine sandstrande, hvor man kan bade, svømme og dovne af hjertens lyst. Det lave vand i bugterne, der hurtigt bliver varmt, garanterer også sjov med at gå i vandet. Rügens strande er ikke kun en nydelse om sommeren: En gåtur om efteråret eller vinteren ved havet er herlig. Omgivet af parker og haver ligger øens slotte og herregårde, og talrige udstillinger og kulturelle begivenheder lokker flere steder. Tips til fritiden og udflugtsmål: havnerundfarter på Strelasund, guidede byture i Stralsund, Havmuseum og Ozeanum, udforskning af øen på cykel, alsidige fiskeområder, badesjov og orientalsk saunaverden i Hansedom i Stralsund, klatreskov i Altefähr, gåtur og indkøb i den mondæne badeby Binz. Stuelejlighederne har en terrasse, de andre lejligheder på første sal eller tagetagen har en lille balkon. Til hver lejlighed er der en parkeringsplads i anlægget, og til børnene er der en indhegnet legeplads. Billederne er eksempler på boliger.
To cykler kan lejes på stedet.
DMR310: Hus B, tagetage
DMR339: Hus W, stueetage
DMR341: Hus W, første sal
Bemærk: Der er nu fire ladestandere til elbiler, hver med en ladekapacitet på 22,5 kW. Ladestationerne står i parkeringskælderen og er udelukkende til hotellets gæster. Der opkræves et gebyr for at lade bilen.
To cykler kan lejes på stedet.
DMR310: Hus B, tagetage
DMR339: Hus W, stueetage
DMR341: Hus W, første sal
Bemærk: Der er nu fire ladestandere til elbiler, hver med en ladekapacitet på 22,5 kW. Ladestationerne står i parkeringskælderen og er udelukkende til hotellets gæster. Der opkræves et gebyr for at lade bilen.